Civilinė metrikacija
Bendra informacija
- Lietuvos Respublikos piliečiai privalo pranešti civilinės metrikacijos įstaigai apie užsienio valstybėse įregistruotus ar patvirtintus civilinės būklės aktus. Šie užsienio valstybėje įregistruoti ar patvirtinti civilinės būklės aktai įtraukiami į apskaitą Civilinės būklės aktų registravimo taisyklių nustatyta tvarka.
- Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE) išduotus dokumentus privaloma legalizuoti šios šalies Užsienio reikalų ministerijos ir pateikti Lietuvos Respublikos ambasadai su vertimu į lietuvių kalbą. Jeigu pateikiamos tik dokumentų kopijos, jos turi būti patvirtintos notaro ir legalizuotos.
- Asmuo į konsulinę įstaigą dėl užsienio valstybėje įregistruoto civilinės būklės akto įtraukimo į apskaitą Lietuvoje gali kreiptis asmeniškai arba per atstovą. Ambasadoje dokumentai priimami pagal išankstinę registraciją internetu – KONSREG sistemoje.
- Jeigu prašymas paduodamas per atstovą, turi būti pateikiamas atstovavimą patvirtinantis legalizuotas dokumentas ir atstovo asmens tapatybės dokumentas.
- Konsulinis pareigūnas turi teisę pareikalauti, kad Pareiškėjas pateiktų papildomus dokumentus ir/arba patikslintų pateiktus duomenis.
- Už dokumentų dėl užsienio valstybėse įregistruotų ar patvirtintų civilinės būklės aktų įtraukimo į apskaitą priėmimą ir perdavimą imamas 30 eurų mokestis
Dėl elektroninės metrikacijos paslaugų informacinės sistemos
- Dokumentus dėl civilinės metrikacijos paslaugų galima pateikti per MGVDIS išorinį portalą – per VĮ Registrų centro savitarnos svetainę.
Teisės aktai
- Lietuvos Respublikos civilinės būklės aktų registravimo įstatymas, 2015 m. gruodžio 3 d. Nr. XII-2111. Teisės akto tekstas.
- Lietuvos Respublikos teisingumo ministro įsakymas „Dėl civilinės būklės aktų registravimo taisyklių ir civilinės būklės aktų įrašų ir kitų dokumentų formų patvirtinimo“, 2016 m. gruodžio 28 d. Nr. 1R-334. Teisės akto tekstas.
- Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro 2006 m. lapkričio 6 d. įsakymas Nr.V-135 „Dėl dokumentų pareikalavimo, gavimo ir perdavimo Lietuvos respublikos piliečiams Lietuvos respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose tvarkos aprašo ir prašymo dėl dokumentų pareikalavimo, gavimo ir perdavimo formos patvirtinimo“. Teisės akto tekstas.
- Lietuvos Respublikos konsulinis statutas. Teisės akto tekstas.
- Lietuvos Respublikos konsulinio mokesčio įstatymas. Teisės akto tekstas.
- Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. lapkričio 16 d. nutarimas Nr. 1135 „Dėl Lietuvos Respublikos konsulinio mokesčio tarifų ir Lietuvos Respublikos konsulinio mokesčio mokėjimo bei grąžinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“. Teisės akto tekstas.
Civilinės būklės aktų registravimas Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse
Konsuliniai pareigūnai registruoja šiuos civilinės būklės aktus:
- Vaikų, kurių abu tėvai ar vienas iš tėvų yra Lietuvos Respublikos pilietis, gimimą;
- Lietuvos Respublikos piliečių santuoką;
- Lietuvos Respublikos piliečių mirtį.
Dėl JAE gimusio vaiko gimimo įtraukimo į apskaitą
- Lietuvos Respublikos piliečiui užsienyje gimusio vaiko gimimas turi būti įtrauktas į apskaitą Lietuvos Respublikos civilinės metrikacijos įstaigoje.
- Dokumentus dėl JAE gimusio vaiko gimimo įtraukimo į apskaitą gali pateikti vienas iš vaiko tėvų (Lietuvos Respublikos pilietis).
- Duomenys apie vaiką ir jo tėvus gimimo įraše perrašomi iš užsienio valstybės institucijos išduoto dokumento, patvirtinančio gimimo įregistravimą. Jeigu šiame dokumente duomenys apie vaiko tėvą nenurodyti, jie įrašomi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka.
- Gimimas įtraukiamas į apskaitą nepriklausomai nuo vaiko pilietybės.
- Vaiko tautybė gali būti įrašoma tik tuo atveju, jei Gyventojų registre įrašyti duomenys apie tėvų tautybę.
- Jei vaiko tėvai susituokę ne Lietuvoje ir jų santuoka Lietuvoje nėra įtraukta į apskaitą, pateikiant dokumentus dėl vaiko gimimo įtraukimo į apskaitą, rekomenduojama pateikti dokumentus ir dėl santuokos įtraukimo į apskaitą.
LR ambasadai JAE pateikiami šie dokumentai:
- Prašymas įtraukti gimimą į apskaitą;
- JAE išduotas gimimo liudijimas, legalizuotas JAE Užsienio reikalų ministerijoje, su vertimu į lietuvių kalbą (rekomenduojama, kad vertimą atliktų jūsų pasirinktas vertimų biuras arba profesionalus vertėjas);
- Abiejų vaiko tėvų galiojantys asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai (LR piliečio pasas ir / arba užsienio valstybės piliečio pasas);
- Vaiko užsienio valstybės pilietybę patvirtinantis asmens dokumentas (užsienio valstybės piliečio pasas, jeigu išduotas);
- Sumokamas 30 eurų konsulinis mokestis (banko kortele, ambasadoje) už civilinės būklės akto įtraukimą į apskaitą.
Dėl užsienio valstybėje sudarytos santuokos įtraukimo į apskaitą
- Lietuvos Respublikos pilietis, sudaręs santuoką užsienio valstybėje, turi ją apskaityti Lietuvos civilinės metrikacijos įstaigoje.
- Dokumentus dėl užsienyje sudarytos santuokos įtraukimo į apskaitą gali pateikti vienas iš sutuoktinių, Lietuvos Respublikos pilietis.
- Jeigu sutuoktinis po santuokos sudarymo pageidauja turėti kito sutuoktinio pavardę, kuri neįrašyta santuokos dokumente, tai jis turi kreiptis (pildyti prašymą) dėl pavardės keitimo Asmens vardo, pavardės keitimo taisyklių nustatyta tvarka.
- Jeigu santuoką įtraukiantiems į apskaitą sutuoktiniams yra gimęs vaikas ir jo gimimas Lietuvoje nėra įtrauktas į apskaitą, pateikiant dokumentus dėl santuokos įtraukimo į apskaitą rekomenduojama pateikti dokumentus ir dėl užsienyje gimusio vaiko gimimo įtraukimo į apskaitą.
LR ambasadai JAE pateikiami šie dokumentai:
- Prašymas įtraukti santuoką į apskaitą;
- Abiejų sutuoktinių galiojantys asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai (LR piliečio pasas ir / arba užsienio valstybės piliečio pasas)
- Užsienio valstybėje išduotas ir JAE Užsienio reikalų ministerijos legalizuotas santuokos liudijimas su vertimu į lietuvių kalbą (rekomenduojama, kad vertimą atliktų jūsų pasirinktas vertimų biuras arba profesionalus vertėjas);
- Jeigu LR pilietis anksčiau buvo sudaręs santuoką ir šie duomenys nėra įtraukti į Gyventojų registrą, pateikiami atitinkami dokumentai (santuokos nutraukimą ar buvusio sutuoktinio mirties faktą patvirtinantys dokumentai);
- Sumokamas 30 eurų konsulinis mokestis (banko kortele, ambasadoje) už civilinės būklės akto įtraukimą į apskaitą.
Dėl užsienio valstybėje nutrauktos santuokos įtraukimo į apskaitą
- Lietuvos Respublikos pilietis, nutraukęs santuoką užsienio valstybėje, ištuoką turi apskaityti Lietuvos civilinės metrikacijos įstaigoje.
- Jei Gyventojų registre nėra duomenų apie santuoką, kuri buvo nutraukta užsienio valstybėje, šios santuokos nutraukimas į apskaitą įtraukiamas tik po to, kai į apskaitą įtraukiama santuoka, kuri buvo nutraukta užsienio valstybėje.
LR ambasadai JAE pateikiami šie dokumentai:
- Prašymas įtraukti ištuoką į apskaitą;
- Galiojantis asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas (LR piliečio pasas);
- Užsienio valstybėje išduotas ir JAE Užsienio reikalų ministerijos legalizuotas ištuokos liudijimas su vertimu į lietuvių kalbą (rekomenduojama, kad vertimą atliktų jūsų pasirinktas vertimų biuras arba profesionalus vertėjas);
- Sumokamas 30 eurų konsulinis mokestis (banko kortele) už civilinės būklės akto įtraukimą į apskaitą.
Civilinės būklės akto įrašą liudijančių išrašų išdavimas
- Nuo 2017 m. sausio 1 d. gimimo, santuokos, ištuokos, mirties ir vardo ar pavardės keitimo liudijimai neišduodami. Lietuvos piliečiai gali pateikti prašymus Lietuvos Respublikos ambasadoje ir gauti civilinės būklės akto įrašą liudijantį išrašą.
- Santuokos, ištuokos, vardo ar pavardės keitimo įrašą liudijantis išrašas išduodamas asmeniui, kuriam įrašytas atitinkamas civilinės būklės akto įrašas, taip pat jo atstovui.
- Gimimo įrašą liudijantis išrašas išduodamas asmeniui, sulaukusiam 16 metų, taip pat, nepriklausomai nuo asmens amžiaus, jo tėvams ir įtėviams.
- Mirusio asmens civilinės būklės aktų įrašus liudijantys išrašai išduodami mirusiojo sutuoktiniui, artimiesiems giminaičiams ir įpėdiniams pagal įstatymą ir testamentą.
- Išrašas gali būti išduodamas gavus asmens prašymą iš karto po civilinės būklės akto įregistravimo arba bet kada vėliau.
LR ambasadai JAE pateikiami šie dokumentai:
- Prašymas išduoti civilinės būklės akto įrašą liudijantį išrašą;
- Asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantis dokumentas;
- Atstovavimą patvirtinantis dokumentas, legalizuotas JAE Užsienio reikalų ministerijos, ir atstovo asmens tapatybės dokumentas, kai išrašo prašo ne pats asmuo;
- Sumokamas 5 eurų konsulinis mokestis. (Konsulinis mokestis neimamas už gimimo ar mirties įrašą liudijančio išrašo išdavimą pirmą kartą).
Pastaba
Lietuvos Respublikos ambasada civilinės būklės akto įrašą liudijantį išrašą išduoda tik remdamasi turimu civilinės būklės akto įrašu arba civilinės būklės akto įrašo duomenimis, esančiais Gyventojų registre, jeigu yra galimybė šiuos duomenis patikrinti Gyventojų registre. Jeigu informacijos Gyventojų registre nėra, išrašo išdavimo procesas užtruks ilgiau.
Tokiu atveju Jūs galite pateikti prašymą dėl dokumento pareikalavimo, gavimo ir perdavimo. Konsulinis mokestis už dokumento pareikalavimą iš Lietuvos Respublikos institucijų – 20 eurų.